Aktuálně

V současné době členové centra pracují na následujících aktivitách

Dne 30. září byla podána žádost o grant z Mezinárodního Visegrádského fondu s názvem Housing shortage and housing sustainability issues emanating from the aging population’s overexposure to real estate assets and inefficient pension planning in V4 countries

Projekt je společnou iniciativou celkem 17 výzkumníků reprezentující všechny čtyři země Visegrádské skupiny. Za Českou republiku je hlavním řešitelem Ing. Lucia Bartůsková, Ph.D. Záměrem projektu bude analyzovat a řešit problematiku stárnutí populace ve Visegrádských zemích, související s nedostatečným finančním plánováním a zvyšujícími se cenami nemovitostí. V rámci této studie budeme zkoumat souvislosti mezi nadměrným investováním seniorů do realitních aktiv a nedostatkem likvidity, což v konečném důsledku přispívá k riziku chudoby, zdravotním problémům a zhoršování kvality bydlení. Důraz bude kladen i na genderové aspekty, které ovlivňují investiční preference seniorů, a na to, jak tyto faktory mohou negativně ovlivnit životní úroveň starší populace. Výsledkem bude formulace návrhů efektivních řešení, která by přispěla k zajištění důstojného stáří a udržitelného rozvoje bydlení ve zkoumaném regionu.

V případě zájmu o doplňující informace můžete kontaktovat:

Studii, která analyzuje ekonomické dopady a multiplikační efekty výstavby nových jaderných zdrojů v Dukovanech za účasti českého průmyslu – smluvní výzkum s Aliancí české energetiky

Tato studie se zaměřuje na odbornou analýzu a predikci dopadů spojených s výstavbou nových jaderných zdrojů v České republice, pokud na této výstavbě budou významně participovat české subjekty. Hlavním úkolem politické reprezentace je dlouhodobě a systematicky zajišťovat obyvatelstvu komfortní a bezpečnou budoucnost, což nelze dosáhnout bez energetické bezpečnosti a udržitelnosti. Zároveň je nezbytné adekvátně reagovat na měnící se strukturu spotřeby obyvatelstva a provádět potřebné strukturální změny. Současná moderní společnost se stává stále více konzumní, což zvyšuje tlak na energetickou náročnost a infrastrukturu. Jaderná energetika představuje jednu z nejefektivnějších cest k uspokojení této rostoucí energetické poptávky. Zároveň nabízí jedinečný způsob, jak významně a efektivně snížit uhlíkové emise a omezit závislost na fosilních zdrojích. Předložená studie za pomoci fiskálních multiplikátorů kvantifikuje možné ekonomické dopady rozšíření jaderných kapacit o dva nové bloky v elektrárně Dukovany v České republice.

V případě zájmu o doplňující informace můžete kontaktovat:

Přehledová studie zaměřená na mix výroby a spotřeby elektrické energie v České republice za období 1990-2023

Studie poskytuje komplexní přehled o energetických zdrojích a spotřebě elektrické energie v České republice. Zaměřuje se na strukturu energetického mixu, včetně podílu obnovitelných a neobnovitelných zdrojů, a zkoumá vývoj výroby a spotřeby elektřiny od roku 1990 do roku 2023. Analýza zahrnuje nejen produkci elektrické energie, ale také přenosové ztráty, a exportní bilance. Rovněž se zabývá problematikou akumulace elektrické energie. Srovnává energetický mix ČR s ostatními zeměmi EU a poukazuje na rozdíly v podílu jednotlivých zdrojů.

V případě zájmu o doplňující informace můžete kontaktovat:

Vyhodnocení dotazníkového šetření, které se týká motivací a důvodů úspor českých domácností během energetické krize v letech 2022 a 2023

Připravovaná studie se zaměřuje na analýzu motivací a důvodů, které vedly české domácnosti k úsporám energií během energetické krize v letech 2022 a 2023. Prostřednictvím rozsáhlého dotazníkového šetření, jež bylo provedeno na reprezentativním vzorku domácností je sledováno, jak rozdílné sociální a ekonomické faktory ovlivnily rozhodnutí omezit spotřebu energií. Výzkum zohledňuje sociodemografické charakteristiky, jako jsou věk, vzdělání, velikost domácnosti a pracovní postavení, aby poskytl co nejpřesnější pohled na chování spotřebitelů napříč různými skupinami. Cílem je porozumět, na kterých konkrétních výdajích domácnostmi nejvíce šetřily a jakým způsobem změnila energetická krize přístup k finančním rezervám a správě rodinného rozpočtu.

Studie identifikuje hlavní motivy, jež domácnosti vedly ke snižování výdajů – od čistě ekonomických důvodů, jako je snaha snížit náklady, přes ekologické a morální motivace spojené se snahou o udržitelnější spotřebu, až po vliv vládních apelů na šetření. Výsledky také odhalují, do jaké míry domácnosti reagovaly na proměnlivé tržní podmínky, například růst cen energií a zavedení stropů na ceny elektřiny a plynu.

V případě zájmu o doplňující informace můžete kontaktovat:

Příprava projektu „Transformation of the automotive industry in the regions with emphasis on the implementation of the principles of circular economy“ v rámci programu Interreg Europe programme

Tento projekt v rámci programu Interreg Europe se zaměřuje na transformaci automobilového průmyslu v evropských regionech s důrazem na implementaci principů cirkulární ekonomiky. Cílem je podpořit regionální spolupráci a výměnu zkušeností při strukturálních změnách automobilového sektoru, zejména s ohledem na recyklaci baterií, využívání recyklovaných materiálů a druhotných surovin ve výrobě nebo uzavírání materiálových cyklů. Projekt bude zahrnovat pět partnerských zemí, které vytvoří národní konsorcia a vypracují společný strategický přístup a akční kroky.

Praktické aktivity projektu zahrnují socioekonomický výzkum, tvorbu strategických tezí a podporu konkrétních projektů cirkulární ekonomiky v automobilovém průmyslu, přičemž důraz bude kladen na energetickou efektivitu.

V případě zájmu o doplňující informace můžete kontaktovat: