Stručné představení


Barbora Růžičková

Barbora Růžičková

působí jako proděkanka pro zahraniční vztahy a odborná asistentka na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je absolventkou doktorského studia na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnovala akademické činnosti v oblasti implementace rezolucí OSN v rámci udržitelného rozvoje, přístupům OSN k řešení extrémní chudoby, typologii změny struktury OSN a diskurzivní analýze udržitelného rozvoje od dob přijetí globálních agend OSN po roce 2000. Specializuje se na implementaci rezolucí OSN a mezinárodní instituce. V rámci vědecko-výzkumných aktivit absolvovala pobyt na Columbia University v New Yorku na „Earth Institutu“ a v globální iniciativě OSN: „Sustainable Development Solutions Network“ prof. Jeffreyho Sachse.

Mimo akademické působení má také zkušenosti z oblasti veřejné správy, kde téměř pět let připravovala podklady pro jednání v Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) za ČR, stejně tak podklady pro jednání ČR ve Výboru pro politiku životního prostředí v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v oddělení multilaterálních vztahů Ministerstva životního prostředí České republiky v odboru mezinárodních vztahů.

Barbora Růžičková má dlouholetou praxi v oblasti mezinárodních jednání v mezinárodních institucích. Koordinovala spolupráci a plnění závazků ČR vůči UNEP, OECD, UNESCO a vyhodnocovala závěry vrcholných zasedání OSN ve vztahu k udržitelnému rozvoji. Analyzovala a zajišťovala prezentace postojů ČR k přijímaným rezolucím Valného shromáždění OSN. Působila jako delegátka pro mezinárodní vyjednávací výbor k plastové dohodě pro oblast finančního mechanismu a implementace smlouvy. V rámci svého působení na Ministerstvu životního prostředí České republiky byla hlavní delegátkou pro pracovní skupinu pro globální environmentální otázky (WPIEI Global) v Radě EU, kde vedla tuto skupinu během předsednictví ČR v EU. Během předsednictví ČR také organizovala akci s UNEP v Bruselu na téma „Strengthening Multilateralism through Science“. Působila jako národní expertka v Evropské komisi, direktorátu pro mezinárodní partnerství, oddělení „Politiky udržitelného rozvoje a globálního partnerství s OSN a mezinárodními finančními institucemi“, kde se věnovala spolupráci Evropské komise a OSN.


Rozpracované projekty, studie a články

Typologie změny struktury OSN po přijetí rezolucí UNEA od doby založení tohoto orgánu (2012) – implementační dopady vytvoření orgánu UNEA


Seznam vybraných článků a publikací

Current nutritional guidelines in terms of the effect on gut microbiota and human health considering the WHO and FAO recommendations“ – review The Financial Evaluation of Population Growth in Relation to Development Aid. China vs. India – Two Nation Brands’ Stories“ – comparative analysis Konceptualizace rozvoje a změna institucionální struktury OSN v kontextu Agendy 2030 udržitelného rozvoje Řešení globálních problémů současné doby z pozice OSN Komparace diskurzu Agendy 2030 udržitelného rozvoje a Miléniové deklarace se zvláštním zřetelem na vymýcení chudoby Zapojení epistémických komunit do konceptualizace vymýcení chudoby v Agendě 2030