Stručné představení


Josef Klement

Josef Klement

je odborný asistent na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se specializuje na ekonomii státních zásahů a jejich nezamýšlené důsledky na motivace jednotlivců a fungování tržního mechanismu. Ve své výuce a výzkumu aplikuje teorie rakouské ekonomické školy a školy veřejné volby na různé aspekty státu a jeho představitelů, přičemž se zaměřuje mimo jiné na trh bydlení a jeho klesající dostupnost v České republice.

Zabývá se faktory, které k této nedostupnosti přispívají, jako jsou územní a stavební povolovací procesy, postoj NIMBY (not in my backyard), tlak zájmových skupin, monetární politiku ale i tradiční socio-ekonomické vlivy. V roce 2022 vedl výzkumný tým, který zkoumal právě vliv fenoménu NIMBY na bytovou výstavbu ve velkých městech. Studie potvrdila, že kromě tradiční averze k riziku hrají významnou roli také závist a vnímání nespravedlivého jednání. Výsledky výzkumu byly publikovány v prestižním časopise European Planning Studies a získaly značný ohlas v odborné komunitě.

Díky svým dlouholetým zkušenostem s projektovou činností, během nichž se podílel na řadě rozvojových i jiných projektů, měl Josef Klement možnost sledovat rostoucí administrativní a další nároky kladené na vysoké školy a jejich zaměstnance v souvislosti s těmito projekty. Spolu s kolegou Janem Kozákem proto v roce 2023 spolupracoval na výzkumu zaměřeném na byrokratizaci českých univerzit. Studie odhalila, jak nárůst administrativní zátěže ubírá akademikům čas a energii, které by měly být věnovány výuce a výzkumu. Výsledky této práce byly publikovány v časopise Higher Education patřícího mezi 10 % nejlepších žurnálů ve svém oboru (Q1 D1). Josef Klement i Jan Kozák své výsledky také prezentovali na vyžádané přednášce pro College for Social Sciences and Humanities v německém Essenu a na dalších fórech.

V roce 2020 získal Josef Klement první místo v Soutěži o cenu děkana Národohospodářské fakulty v doktorandské kategorii za příspěvek s názvem „Building Control Regulation and Housing Affordability“. V roce 2022 byl oceněn byl za příspěvek s názvem „Vliv prostorové regulace na nabídku nového bydlení v České republice“. Ve stejném roce byl oceněn Cenou Josefa Hlávky, která se uděluje za mimořádné vědecké a akademické výsledky.


Rozpracované projekty, studie a články

Příprava projektu „Transformation of the automotive industry in the regions with emphasis on the implementation of the principles of circular economy“ v rámci programu Interreg Europe programme.

KLEMENT, J. – LUKAVEC, M. The Impact of Zoning Regulations on Architectural Quality in Urban Settings: An Experimental Study. Tradičním zdůvodněním systému územního plánování je existence externalit a snaha tyto externí efekty působící na třetí strany korigovat. Zatím však nebyl empiricky potvrzen vztah mezi striktností prostorové regulace a “kvalitou” nových staveb. V článku to experimentálně ověřujeme. To je důležité, protože striktní systémy územního plánování jsou nákladné a brání volnějšímu rozvoji města. Článek je rozpracován a předpokládáme zaslání do recenzního řízení časopisu International Journal of Urban and Regional Research [IF a AIS 2021: 3.732 814; Q1D1].


Seznam vybraných článků a publikací

Flashbacks of the bad old days? The bureaucratization of Czech universities in the post-communist era Causes of opposition to residential development: a survey-framing experiment from the Czech Republic Vliv prostorové regulace na nabídku nového bydlení v České republice The Impact of Fiscal Councils on Public Perception: A Survey Experiment in the Czech Republic Economic Policy Recommendations during the Coronavirus Pandemic in the Czech Republic Hospodářsko-politické konsekvence uplatňování administrativního monopolu při nakládání s obalovými odpady v České republice